Serwis motocykla

Serwis motocykla
Serwis motocykla

Na drogach widujemy coraz więcej motocykli, stają się one nieodzowną częścią naszych ulic, nowe przepisy sprawiły iż 125 są masowo sprowadzane do polski, a duże motocykle sprzedają się jak świeże bułeczki, ceny motocykli zaczynają się od 3 tys zł a co za tym idzie każdy może sobie na nie pozwolić.

Pytanie tylko gdzie i jak je serwisować. We wszystkich miastach serwisów samochodowych urosło jak grzybów w lesie jednak serwisów motocyklowych mamy naprawdę mało. Co więc warto wiedzieć przed zakupem motocykla ?

Posiadając swój motocykl, chcąc czy nie chcąc musimy wiedzieć iż tak mała ilość serwisów motocyklowych zmusi nas do serwisowania motocykla w swoim garażu oraz własnymi rękami. Sklep motocyklowy musi stać się naszym przyjacielem, przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego należy udać się do niego i zakupić takie elementy jak olej silnikowy, smar do łańcucha czy płyn chłodniczy. Następnie nim po zimie wsiądziemy na swój wymarzony motocykl musimy sprawdzić stan naciągu łańcucha, czy nie jest on zbyt luźny lub zbyt mocno napięty, ustawiamy go tak aby miał ok 2 cm luzu. Następnie musimy go nasmarować do czego dobry jest biały smar do łańcuchów. Po zakończeniu tej czynności powinniśmy sprawdzić stan oleju w oczku na silniku i jeżeli stan jest zbyt niski lub olej przepracowany należy takowy olej wymienić. Każdy sklep motocyklowy takowe oleje posiada. Spuszczamy stary olej a nowy nalewamy do poziomu wskazanego w oczku. Przed ruszeniem w trasę sprawdzamy jeszcze stan płynu chłodniczego jak i hamulcowego po czym możemy ruszać w trasę.

Warto jeszcze zaznaczyć iż większość używanych motocykli ma przebieg rzędu 40-60 tys km, rzadko kto wie iż w motocyklach łańcuszek rozrządu wymienia się po 45 tys km, koszt takiego łańcuszka jest nie wielki a więc warto o to zadbać i takową czynność wykonać. Gdy już osłony pościągamy do wymiany rozrządu warto przyjrzeć się stanu wszystkich uszczelek, czy nie mamy wycieku i czy nie warto wymienić uszczelek. Motocykle to zazwyczaj maszyny wysoko obrotowe, a więc stan techniczny ich jest bardzo istotny i bardzo wpływa na nasze bezpieczeństwo. Serwisujmy więc motocykl na bieżąco i róbmy to porządnie na oryginalnych częściach. Sklepy motocyklowe pewnie nie raz same doradzą nam która część lepiej nadaje się do naszego modelu Motocykla .

Opony motocyklowe, motocykle często poruszają się na łysych oponach, głównie na łysej oponie tylnej która spaliła się na poprzednim zlocie. Warto tutaj zaznaczyć iż motocykl to pojazd jednośladowy a co za tym idzie opony to nasze bezpieczeństwo, lekko mokra nawierzchnia na łysej oponie spowoduje iż nawet przy niskiej prędkości stracimy panowanie nad motocyklem i wylecimy do rowu. Dlatego też tak ważne jest aby nasz motocykl posiadał dobre opony.

Motocykle to nasza pasja, zadbajmy więc aby sprawiały nam przyjemność i aby cieszyły nas bezawaryjnością przez wiele lat. Sukcesywne wymiany części eksploatacyjnych sprawią iż będziemy na motocyklu czuć się bezpiecznie i pewnie.

Podobne wpisy: